Prosta spółka akcyjna – rewolucja dla polskiego corporate governance?
Z dniem 1 lipca 2021 r. wchodzą w życie przepisy dotyczące prostej spółki akcyjnej. Nowy typ spółki oferuje innowacyjne rozwiązania, w tym dotyczące funkcjonowania jej organów. Czy przyniesie to rewolucję w zarządzaniu i nadzorze w polskich spółkach kapitałowych?
Regulacja dot. prostej spółki akcyjnej (P.S.A.), poza wprowadzaniem zupełnie nowych rozwiązań prawnych (o czym dalej), przewiduje przede wszystkim naprawienie czy też udoskonalenie niektórych kwestii, które od dawna budzą wątpliwości w przypadku spółki z o.o. i spółki akcyjnej.
Punktowe poprawki
Czołową z takich zmian jest odmienne podejście do zasad obliczania kadencji członków organów P.S.A. Dotychczasową zmorą polskich spółek kapitałowych były niejasne (interpretowane na kilka różnych sposobów) reguły ustalania, kiedy wygasa mandat członka organu w związku z upływem jego kadencji, co wywoływało spory dotyczące prawidłowości obsady organu, a w konsekwencji – skuteczności dokonywanych przez spółkę czynności prawnych, w tym zawieranych umów.
WAŻNE!
Przepisy dotyczące P.S.A. przewidują obliczanie długości kadencji w latach obrotowych, nie zaś kalendarzowych, co ułatwia ustalenie momentu wygaśnięcia mandatu, następującego wraz z odbyciem zwyczajnego walnego zgromadzenia za ostatni rok kadencji członka organu.
Kwestia ta będzie mogła zostać uregulowana odmiennie w umowie spółki (np. będzie można przewidzieć powołanie członków organów na czas nieoznaczony).
Kolejną pozytywną zmianą jest łatwiejsza możliwość podziału kompetencji w zarządzie albo...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta